ארנונה בלי פרופורציה

"גבייה בלי שום פרופורציה": מחאת הארנונה של השכונות החדשות

מי שרכש דירה בכרמי גת, גילה שהארנונה שלו גבוהה בהרבה משל תושבי העיר הוותיקים. הסיבה: שטחים ציבוריים משותפים שנכללים בחישוב בבניינים חדשים. התושבים: משלמים כפול – פעם לוועד הבית שמתחזק את השטחים הציבוריים ופעם לעירייה . כעת הם יוצאים למאבק בתקווה שיצליחו להביא להפחתה בתעריף.

פערי הארנונה בין שכונות חדשות לוותיקות יכולים להגיע עד ל-50% בגלל שטחי ציבור משותפים הנכללים בחישוב. תושבים מהעיר עברו לשכונה כדי להוזיל עלויות, אבל כשהגיע חשבון הארנונה בפעם הראשונה הם גילו שהם עתידים לשלם 1,500 שקל לדירת ארבעה חדרים ו-1,700 שקל לדירת חמישה חדרים.

הבעיה השכיחה בשכונות החדשות היא שהדיירים שעברו לבניינים החדשים משלמים תעריף ארנונה מנופח על שטחים ציבוריים נרחבים, שבהם הם אינם מתגוררים כמו הלובי, חדרי אשפה, ארונות חשמל, חדרי מדרגות ופירי מעלית. הכללת השטחים הציבוריים בחשבון הארנונה חלה רק על בניינים שנבנו מ-2010, כך שדיירים חדשים, לרוב זוגות צעירים, משלמים ארנונה הרבה יותר גבוהה מדיירים ותיקים שלגביהם החישוב הוא לפי שטח הדירה בלבד.

האבסורד הוא שרוב השכונות הגובות ארנונה גבוהה כמו בכרמי גת הן שכונות בהקמה – ללא מרכזי קניות, מסחר, בריאות, ועם כבישים ומדרכות בתהליכי פיתוח ופארק שנבנה חלקית. יש שתי סיבות לארנונה הגבוהה בכרמי גת יחסית לעיר הוותיקה: התעריף למטר גבוה בכרמי גת מאשר בעיר הוותיקה, כ-48 שקל לעומת 43 שקל. כמו כן, בשכונה החדשה יש מגדלים עתירי שטחים משותפים כמו חנייה תת קרקעית, חדרי אשפה, לובי וחדרי שירות – כך שדירות ארבעה חדרים של 95 מ"ר + מרפסת של 16 מ"ר (111 מ"ר) מחויבות לעיתים על כמעט 160 מ"ר ארנונה.  לטענת התושבים, הם מתכוונים להיאבק עד שיופחתו מחירי הארנונה כפי שנעשה במחאה הקודמת.

ממשרד הפנים נמסר: "האופן שבו נמדדים נכסי הרשויות קבוע ואין לשרים סמכות לשנותו.

Print Friendly, PDF & Email
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

EnglishFrançaisעִבְרִיתРусский