סיפור המתווך

למה חשוב להשתמש בשירותיו של מתווך.

תפקידו של המתווך הוא להפגיש בין המוכר לקונה,לפשר ולגשר ביניהם ולהניע לכך שתיחתם עסקה. אתם בוודאי שואלים מדוע צריך מתווך ? הרי אפשר לסגור את העסקה בעצמנו . נכון , אפשר לדאוג לזה לבד , אך לרוב המחיר שנשלם עבור שירות התיווך , כלומר מחיר הדירה בתוספת דמי התיווך יהיה זול בהרבה מאשר מחיר הדירה שנמצא לבד . אני מוכן להתחייב ואף להוכיח שקנייה באמצעות מתווך זולה הרבה יותר . הסיבה היא שמתווך מכיר היטב את השוק , הוא מכיר היטב את הנכס ואת הבעלים שלו . לאור הניסיון הוא מזהה מוכרים אמתיים , כאלה שבשלים למכור וגם צריכים למכור . הוא יודע אם המוכר ניסה בעצמו לשווק את הדירה דרך חברים , או דרך האינטרנט , הוא יודע מה היה המחיר הרצוי לדירה , לאיזה מחיר אפשר לנסות להוריד את המוכר ולכן , ברגע שנקנה דרך מתווך , לרוב מחיר הדירה יהיה נמוך יותר .

דוגמה : בשלושת החודשים הראשונים למכירת נכס , אנו המוכרים נבקש בעבור הנכס מחיר לפי הערכה שלנו את השוק . לרוב , המחיר יוערך בכ – 10% מעל מחיר השוק וזאת כדי למקסם את הרווח , הזמן לרשותנו , קנינו דירה חדשה שאנו עתידים להיכנס אליה רק בעוד כשנה , ולמעשה ייתכן שעדיין איננו בשלים כדי למכור , אנחנו מנסים את מזלנו . פעמים רבות הניסיון לא יצליח , המחיר גבוה , אנחנו לא באמת אנשי מכירות שיודעים להתמודד עם התקלות של קונים פוטנציאלים וזמן הכניסה לדירה החדשה הולך ומתקרב .בשלב זה נפנה למתווך כדי להיעזר בשירותיו .

ההמלצה שלי היא לבחור מתווך אחד , בלעדי . נכון שהאינסטינקט הראשוני הוא לבחור מספר רב של מתווכים שיאיצו את המכירות אך למעשה , במצב שכזה הנכס שלנו יהפוך ל " נכס מקדם מכירות לנכסים אחרים " : המתווך יביא אלינו אנשים , יציג את המחיר הגבוה שביקשנו , ואז יגיד ללקוחות " אגב , יש לי דירה ממש דומה לזו בצד השני של הרחוב ב – 100,000₪ פחות . כדאי לכם לראות את הדירה ההיא " . מובן שהוא לא יגיד את זה לידכם , אלא אחרי שהוא והלקוחות יצאו מהדירה , הוא הרי מרוויח מהקניה וייתכן שיזהה פוטנציאל בנכס אחר . אחרי הכל אין חכם כבעל ניסיון .

במכירה של דירה עם מתווך שהוא בלעדי לנכס שלנו המתווך יודע שהוא חייב להוכיח את עצמו , הוא שם את הנכס בעדיפות גבוהה ויקדם אותו ככל האפשר . אני ממליץ בחום לקנות רק באמצעות מתווכים , כי הדירות שהם מציעים זולות יותר . אולי המתווך יגבה 2% דמי תיווך , אבל יחסוך לי 5% ממחיר הנכס , כלומר קניתם נמוך ממחיר השוק ומכרתם בעלות הגבוהה ביותר .

עשו ניסיון : התקשרו לכמה מוכרי דירות דרך פרסום באינטרנט ( כמו יד 2 ) ואז התקשרו למוכרי דירות דומות באותו אזור דרך מתווכים ותראו עד כמה המחירים שונים .

" למה לשלם למתווך 2% כשאפשר למצוא את הנכס לבד ? " אתם שואלים . נניח שהלכתם ומצאתם נכס ששווה 500,000₪ וקניתם אותו ב – 480,000₪. חסכתם 2% ואפילו קניתם במחיר הנמוך ממחיר השוק . אבל אם הייתם הולכים מלכתחילה למתווך
רוב הסיכויים שהדירה הייתה מוצעת מראש , עוד לפני משא-ומתן , ב – 450,000₪ , ולאחר משא-ומתן לפני הרכישה ישנו סיכוי סביר שמחיר הנכס היה יורד בעוד כ – 30,000₪ . התוצאה : רכשתם נכס במחיר  של 420,000₪ , ובתוספת של 2% עבור תיווך –
435,000₪ .

אנשים " רגילים " רוכשים נכסים במחירים רגילים . ומקצוענים רוכשים בפחות ממחיר השוק .

מה עדיף ? החליטו בעצמכם .

הערה חשובה : אל תנסו לעקוף מתווכים , כלומר לראות נכס דרך מתווך ולבצע את הרכישה מול הבעלים . השם שלכם שווה הרבה יותר מ – 2% שעליכם לשלם למתווך , מה גם שתצטרכו להתחמק מהסוכנות שעקפתם במשך תקופה ארוכה , ולא תמיד תצליחו . מתווך רושם ומתעד כל פגישה . בנוסף האמינו לי , יבוא יום שתצטרכו אותם שוב .

Print Friendly, PDF & Email
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

EnglishFrançaisעִבְרִיתРусский