הורדת מס רכישה

הורדת מס רכישה

 הממשלה מוותרת על מחירי הדירות ובונה על המשקיעים

מס הרכישה שמוטל על משקיעי נדל"ן מצטמק, מה שצפוי להגדיל את חלקם בקרב רוכשי הדירות בישראל

שיעורי המס החדשים-ישנים יחושבו לפי חמש מדרגות:  רכישת דירה להשקעה במחיר של עד 1.29 מיליון שקל, תלווה בתשלום מס רכישה של 5%. על חלק השווי של בין סכום זה ועד 3.86 מיליון שקל, התשלום יעמוד על 6%. ומעבר לכך יהיו עוד שלוש מדרגות מס (ר' טבלה). יודגש כי אין שינוי במדרגות מס הרכישה לרוכשי דירת מגורים שזו דירתם היחידה. מה המשמעות בשטח?

חלק מהקריצה למשקיעים נועדה להחזיר כסף לישראל ולהכניס כסף לקופה הציבורית באמצעות המיסוי. עם זאת בצעד הזה קיים פוטנציאל לעליית מחירים, שכן הביקושים צפויים לעלות. זאת, מהטעם הפשוט שהמשקיעים יוזילו את עלויות רכישת הדירות בעשרות אלפי שקלים לפחות.

אם המשקיעים יחזרו לשוק, מדובר על תוספת של עשרת אלפים עסקאות בשנה – לא מספר נמוך בכלל. סימן השאלה הוא דווקא מה יעשו הזוגות הצעירים.

על רקע המשבר הנוכחי וללא תמריץ ממשלתי, חלקם בשוק צפוי כעת לרדת. בהינתן, שהקורונה גרמה לירידה במספר העסקאות, אין סיכוי רב שבעתיד הקרוב נראה גידול משמעותי במספר הכולל של העסקאות.

מי שצפויים להפסיד מהצעד הנוכחי הם ללא ספק החברות והמשווקים של נכסים מעבר לים. בצל המיסוי הכבד שהונהג בשנים האחרונות, עלו בצורה ניכרת ההשקעות של ישראלים במדינות כמו יוון, גרמניה ועוד. היציאה להשקעות בחו"ל נעשתה מתוך צורך. לצד זה היציאה מהארץ מלווה בסיכון גדול ותחושת בטחון נמוכה מזו של השקעה במקום שניתן לראות בעין, ולקפוץ אליו מבלי לרכוש כרטיס טיסה. כעת כשהרווחים בישראל עשויים לגדול, וכשמדינות היעד נקלעו לקשיי קורונה בעצמן, יתכן והפער בין הרווחים בחו"ל, לבין הרווחים האפשריים בארץ, לא יצדיק רכישת דירות להשקעה מחוץ לישראל.

למרות שהמהלך מיטיב עם המשקיעים, משמעותו לא זהה לכל דירה. בדירות זולות מאוד, פער שלושת האחוזים משמעותי, אבל בשורה התחתונה במחיר, הוא יכול לבוא לידי ביטוי בכ-20 אלף שקל – לא סכום שבגללו מוותרים על עסקה טובה. בדירות של בין מיליון ל-1.29 מיליון שקל (מדרגת המיסוי הראשונה), הפער כבר משמעותי יותר. עוד דוגמה: קחו דירה של 2 מיליון שקל. הפער בין המצב בעבר, למצב החדש עומד על כ-40 אלף שקל בלבד. האם זה הנשק הסודי שיחזיר את המשקיעים לרכוש דירות בישראל, במיוחד לנוכח סיכוני הקורונה? אנחנו לא בטוחים, וכאן נשאלת השאלה האם נעשתה בדיקה מעמיקה לגבי משמעויות המיסוי החדש. לפחות ברמה ההצהרתית לא התקבלה לכך כל תשובה.

Print Friendly, PDF & Email
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

EnglishFrançaisעִבְרִיתРусский